Dünya Çocuk Günü İle İlgili Yazı, Şiir, Sözler

Eylül 22, 2013 1 Yorum »

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

(Ekim ayının ilk Pazartesi günü)

Dünya Çocuk Günü İle İlgili Yazı, Şiir, Sözler

Çocuk Hakları Bildiri

Dünya Çocuk Güne İle İlgili Sözler

Çocuklar bir ulusun geleceğidir. Çünkü bu günün küçükleri olan çocuklar, yarının büyükleridir. Onları ne kadar iyi eğitir, yönlendirir ve geleceğe hazırlanarak ülkemiz açısından da en önemli görevi yerine getirmiş oluruz. Çocukların sağlıklı, güçlü, bilgili, yetenekli olması ulusun gelecekteki en büyük güvencesidir. Yetişkinler bu bilinçle hareket etmelidir.

Çocukları zararlı etkilerden korumalı, hiçbir ayrım gözetmeksizin, onları eşit koşullarda eğiterek iyi yurttaşlar olmalarını sağlamalıyız. Bu amaçla tüm dünya çocuklarının iyi eğitilmesi uluslararası bir özellik kazanmıştır.

Dünya Çocukları Günü, bu amaçla kutlanmaktadır. Bu düşünceyle yola çıkan ülkeler 1923’te İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanarak “Çocuk Hakları Bildirisi”ni yayımlamışlardır. Çocukları Koruma Birliği adı verilen bu kuruluş, I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1946’da Birleşmiş Milletlere bağlı, acil yardım amacını taşıyan UNICEF adını aldı. Unıcef yoksul ülkelere her türlü parasal yardımı yaparak bu ülke çocuklarının eğitim, sağlık vb. sorunlarını çözmeye katkıda bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler 1954 yılında aldığı bir kararla her yılın ekim ayının ilk Pazartesi gününü “Dünya Çocuk Günü” olarak ilan etmiştir. Bu günde dünya çocuklarının sağlık, eğitim gibi sorunları gözden geçirilir, bunlar arasında kardeşlik, dostluk gibi duyguların gelişmesine önem verilir.

Ülkemiz de Birleşmiş Milletlerin bir üyesidir. “Dünya Çocuk Günü” çeşitli etkinliklerle, coşkuyla yurdumuzda da kutlanmaktadır.

Yüz elli altı ülkeden oluşan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Ekim 1959’da oybirliği ile “Çocuk Hakları Bildirisf’ni kabul etmiştir. Üye ülkeler bu bildiriye uymak zorundadır.

1 Yorum

  1. ceren 19 Aralık 2013 at 17:12 - Reply

    waw saolun siz olmasanız düşük ala bilirdim herkese söyledim artık sizden yapıcaklar yani kısaca tanıdıklarıma I love yov

Lütfen Yorumlarınızı Eksik Etmeyin

Yorumlarınızı Türkçe kurallarına uygun olarak yazın.Sağol, Teşekkürler gibi yorumlar onaylanmayacaktır. *